Gyvenimo sprendimai > Koučingas > Apie koučingą

Apie koučingą

Pastaruoju metu Lietuvoje atsirado nemažai naujų mokymų, konsultacijų, kurių pavadinimai net tarp lietuvių kalbininkų neranda vietos vertimui. Vienas iš tokių yra koučingas (angl. coaching) - ugdomasis vadovavimas.


Koučingo sesija (pokalbis) iš pažiūros yra panaši į asmeninę ar net psichologo konsultaciją, kurios metu vyksta pokalbis tarp dviejų asmenų. Koučingo sesijos pokalbis yra konfidencialus.


Koučingo sesijų dažniausiai būna ne viena ir pirmame pokalbyje yra aptariama Jūsų dabartinė padėtis ir nustatomi pagrindiniai tikslai (jeigu konkrečių tikslų dar neturite – apibrėžiame juos), aptariamas tolimesnis veiksmų planas. Būna taip, kad klientui pakanka ir vieno pokalbio. Koučingo specialistas užduoda klausimus klientui, o klientas iš savo „vidinio žinojimo“ atsakydamas į klausimus priartėja prie savo užklausos, t.y. tos minties, svajonės, tikslo, uždavinio, kurie jam atrodo šiai dienai neišsprendžiami, neaiškūs ar, jo nuomone, nerealūs siekti. Kaip yra sakoma, visi atsakymai yra mūsų viduje, mes tik nežinome kaip juos surasti.


Tačiau, koučingas nėra psichologo konsultacija, asmeninis mokymas, draugo patarimas ir t.t. Visi įsivaizduoja, kad į koučingo sesijas reikia eiti tik turint rimtų bėdų ar problemų. Arba, kai klientas įsivaizduoja, kad kažkas duos begalę patarimų, kurių dėka žmogus turės laimę, gražų ir lengvą gyvenimą, be papildomų pastangų ką nors daryti pačiam.


Koučingas – tai pagalba žmogui, kuris siekia išsiaiškinti asmeninius tikslus ir nori juos pasiekti. Klientas sprendžia tokius uždavinius, kurie susiję su jo dabartimi ir/ar ateitimi. Psichologo konsultacijos metu, dažniausiai ieškoma problemos priežasčių praeityje ir suteikiamos konsultacijos, kurių metu teikiami patarimai. Konsultacijų metu konsultantai, t.y. tam tikros sferos specialistai, ekspertai, savo žinių dėka teikia mokymus, patarimus klientui. Pas draugus einame, kai žinome, kad jie tikrai mums patars, pagelbės ir paguos. Ir tai yra puiku, jei turite nuostabius draugus. Tačiau kaip yra tuomet, kai patarimai nesuveikia arba viskas vyksta ne taip kaip tikėjotės gavę patarimus? Kas kaltas, kad vėl įvyko viskas ne taip?


Koučingo sesija, paprastai trunka vieną valandą, kuri prasideda nuo užklausos ar tikslo įvardinimo, ir per visą susitikimą kalbama apie tikslą, veiksmus, terminus, apie papildomus variantus. Svarbiausiai čia yra tai, kad išsiaiškinama, kaip pasiektas tikslas įtakoja žmogaus gyvenimą ir kokią naudą jam atneša. Tokios sesijos metu stengiamasi, kad pas žmogų atsirastų kuo didesnė motyvacija veikti, atsiranda savo tikslo aiškumas ir žinojimas kaip siekti jo.


Koučingo metu stengiamasi, kad pats žmogus pradėtų suvokti kaip jam siekti svajonių, tikslų. Vėliau pats žmogus gali sau užduoti klausimus ir pagal juos ieškoti sprendimų būdų. Klientui ugdomas aiškumas, kad problema pradedama spręstis tada, kai yra aiški sprendimo vizija. Pradedama ieškoti ne problemos priežasčių, o jos sprendimų. Koučingas ugdo tokius įgūdžius, kurie vėliau leidžia klientui kitus sau iškeltus uždavinius sėkmingai spręsti savarankiškai, siekiama, kad klientas išsiugdytų savyje pasitikėjimą veikti, t.y. parodoma, kiek jis pats gali realizuoti save gyvenime teigiama linkme. Koučingas duoda pasitikėjimą savimi, sąmoningumą, pasirinkimo variantus. Ir visa tai ugdo asmenybę. Jau po kelių susitikimų žmogus supranta, kad yra pakankamai stiprus pats judėti pasirinkta kryptimi.


Klientas suvokia, kad eidamas link savo tikslų, jis keičiasi pats, keičia savo požiūrį, nuostatas, o ne keičia kitus ir aplinką apie save. Žmogus pats prisiima atsakomybę už savo spendimus ir veiksmus.


Daugelis iš mūsų turime du gyvenimus - vieną tą, kurį dabar gyvename, ir kitą, kurį iš tikrųjų norėtume gyventi. Bet nieko nedarome. Norint įgyvendinti savo savjones, norus, tikslus - reikia pasiryžti tam tikriems pokyčiams, kurie, visų pirma, turi prasidėti tik nuo Jūsų pačių noro keistis, keisti ir veikti. Negalite tikėtis, kad kas nors pasikeis į gera, jei ir toliau elgsitės taip, kaip visados. Kurkite patys gyvenimą, tą, kurį norite gyventi.


Jei Jums kyla klausimai: nežinau ką daryti? Ko aš noriu? Ar paprasčiausiai dažnai sakote - „nesugebėsiu“, „tai neįmanoma“, „neturiu niekam laiko“.


Tuomet pasiryžkite keisti savo požiūrį, pradėkite veikti ir gyventi taip, kaip Jūs to norite.


Tai kaip norėtumėte gyventi?

 

Rekomenduoju peržiūrėti filmą, šiuo metu patalpintą internetiniame tinkle:

http://www.youtube.com/watch?v=ZK3l9MxHyU0&feature=related

/Gitana S./

Atgal